הקיץ והרכב שלכם

כדי שהרכב שלכם וגם אתם תעברו את הקיץ בשלום, חשוב מאוד שתכינו אותו. איך ומה צריך לעשות? בשורות הבאות…

הקיץ כבר ממש דופק בדלת (יש שיגידו שהוא כבר מזמן התפרץ פנימה). לקראת החורף נוהגים משרד התחבורה ומוסכים רבים להזכיר לנו להכין את הרכב לקראתו. הדבר אינו שונה בקיץ.

לא רק לנו חם בקיץ הישראלי הקיצוני, גם הרכבים שלנו והחלקים שמרכיבים אותם מתחממים ועלינו להתכונן לכך ולוודא שהם יתפקדו על הצד הטוב והבטיחותי  ביותר במהלך הנסיעה, הרי אף אחד מאיתנו לא אוהב למצוא את עצמו בתקוע באמצע איילון כשבחוץ 40 מעלות.

אז מה בדיוק צריך לבדוק ולהכין ברכב על מנת שנעבור את הקיץ בשלום?

צמיגים:

הצמיגים הם הקשר שלנו לכביש, בטח כבר שמעתם את זה יותר מפעם אחת. בקיץ, מכיוון שהם עומדים ומתחככים באספלט הלוהט הם גם צוברים בתוכם חום רב, לכן חשוב לוודא שלחץ האוויר בצמיג לא יהיה נמוך מידי, (בדקו את לחץ האוויר בבוקר – כשהצמיג עדיין קר) במידה וחסר יש למלא ע"פ הוראות היצרן.

בשל החום הרב שהצמיגים סופגים, חשוב מאוד לוודא שהם תקינים: צמיג שמופיעים עליו סימני יובש (צבע דהוי, סדקים קטנים בדופן, התפוררות של פני השטח) או סימני שחיקה (עומק החריצים בסוליה קטן ומגיע לאינדיקטורים שבתוך החריצים), חובה להחליפו. אחרת לא בטוח שיעמוד בעומס החום והוא עלול להתפוצץ.

מערכת הקירור של הרכב:

מערכת הקירור תפקידה כשמה הוא, היא אמורה לקרר את המנוע שעולה לטמפרטורות גבוהות כתוצאה מפעולתו השוטפת ולהגן עליו. עבודתה של מערכת הקירור הולכת ונעשית קשה ככל שהטמפרטורות בחוץ עולות. החום הכבד והעמידה הממושכת בפקקים הם נוסחה מדויקת  להתחממות יתר ולגרימת נזקים כבדים.

איך נוודא שמערכת הקירור שלנו תעמוד במשימה על הצד הטוב ביותר?

וודאו כי צינורות הגומי שבמנוע במצב טוב, שאין סימני יובש, נפיחויות או סדקים. במידה והצינור פגום עדיף החליפו אותו כבר עכשיו במקום להיתקע בצד הדרך לאחר שהוא נקרע או התפוצץ בדיוק כשאתם בדרך לחופשה או לפגישה חשובה. בדקו  את מפלס נוזל הקירור אחת לשבוע;  ברכב תקין אין שום סיבה שמפלס הנוזל ירד, ירידה במפלס הנוזל בין בדיקה לבדיקה תעיד על אפשרות לנזק מתקרב. במידה ואתם צריכים למלא את נוזל הקירור, ( הקפידו להחזיק נוזל קירור ייעודי בתא המטען של הרכב).  בכל מקרה, היו תמיד ערים למד החום של המנוע – במקרה שהוא מגיע לכיוון הקו האדום, עצרו את הרכב במקום בטוח והזעיקו עזרה.

מצבר:

בקיץ מערכת החשמל של הרכב עובדת שעות נוספות, לא רק שהמזגן ( אליו נגיע בהמשך) פועל לפחות ב-99% מהזמן שאנחנו ברכב, והמאווררים של הרדיאטור עובדים קשה יותר בגלל החום גם הנסיעה המזדחלת בפקקים מקשה על טעינתו של המצבר. עשו לעצמכם טובה, בדקו את המצבר ודאגו שברכב שלכם הוא יהיה תקין, מצבר עייף עלול להיגמר ללא התראה מוקדמת, ואתם נשארים עם רכב תקוע בדיוק כשאתם הכי ממהרים.  בכל מקרה, חשוב לטפל ולנקות את הקורוזיה מהקטבים (אפשר לשפוך מים רותחים על הקטבים) ולמלא אותו במים מזוקקים על פי הסימון.

אוורור ומיזוג אוויר:

בחורף המזגן  ברכב שלכם כמעט ולא עבד,  אולי למעט לטובת הפשרת אדים על החלון או בימים קרים במיוחד. בחודשי הקיץ, ככל הנראה, הוא הולך לעבור טירונות וכמעט ולא לנוח.  רכב שהמזגן בו לא תקין בקיץ הוא מקום לא נעים להיות בו במקרה הטוב ובלתי אפשרי לנהיגה במקרה הגרוע, אתם הרי לא רוצים להיתקע בחום יולי אוגוסט עם רכב ללא מזגן. לכן שנייה לפני שהחום נהיה בלתי נסבל,  בדקו ואת מערכת מיזוג האוויר, הפעילו אותה לזמן מה, ואם היא אינה מקררת מספיק, גשו למוסך שיבדוק את כמות הגז במיכל או כל תקלה אפשרית אחרת. אל תשכחו לפנות ולנקות  את פתחי האוורור מלכלוך שהצטבר.  שימו לב שאת  ההפעלה הראשונה אחרי תקופה כזו מומלץ לערוך בחניה ולא בזמן נהיגה כדי שלא תופתעו מכמות גרגרי האבק שפתאום יעופו לכיוון הפנים והעיניים

אם לא החלפתם מסנן מזגן בטיפול האחרון, בידקו אם הוא לא סתום / מלוכלך. מסנן סתום מפריע למזגן לעבוד ביעילות ואף עלול לגרום לנזקים במערכת מיזוג האויר.

שמן מנוע:

אם מועד הטיפול שלכם חלף, או שעברו מעל 10,000 ק"מ או 12 חודשים ממועד הטיפול האחרון, מומלץ להחליף שמן מנוע ומסנן שמן מנוע. חום מנוע גבוה ( שכפי שכבר אמרנו יותר שכיח בקיץ) ושמן מנוע ישן הם מתכון לבלאי מוגבר של חלקי המנוע. ..

מגבים ומתזים:

כן, כן, לא קבלנו מכת שמש, גם בקיץ חשוב לבדוק ולוודא את תקינות המגבים והמתזים. נכון שאין גשם שמפריע לנו לראות. אבל  לקיץ יש את הצרות שלו: אבק, יתושים שבחרו להתחמם על השמשה וכמובן שמש מסנוורת במיוחד. (שמשה מלוכלכת מגבירה את אפקט הסינוור)  מתזים שלא מתיזים ומגבים שלא מנגבים עלולים להפוך טיפת אבק לבוץ שחוסם את שדה הראייה כולו. שימו לב כי בקיץ  המגבים נוטים להתייבש במהירות בקיץ, ומאבדים את יעילותם. מומלץ גם לשמור על מיכל נוזל השטיפה מלא, עם מעט סבון עדין ליעילות מוגברת.

טוב שיהיה:

צילון – אחד הסיוטים היותר גדולים בקיץ הוא להכנס לאוטו לוהט, אתם נוגעים בהגה מקבלים כוויה, נוגעים בלוח השעונים ונשרפים. צילון פשוט שבטח קבלתם פעם מתנה מאיזו חברה ( ואם לא אז הם עולים גרושים) יכול לעשות נפלאות בשמירה על טמפרטורה סבירה בתוך הרכב כשהוא חונה למנוע מכם להכנס לרכב רותח וגם להגן על חלקי הפלסטיק של הקונסולה הקדמית, ההגה וחלק מהריפוד הפנימי

כובע מצחיה ומשקפי שמש –  לעיתים הצל שהרכב מספק לנו לא מספק, שני אלו יכולים לעזור לנו למנוע הסתנוורות בשמש החזקה של הקיץ בעיקר כשהיא ישירה ואנחנו נוסעים לכיוונה ויעזרו לנו למנוע מהעיניים להתעייף במהירות

בקבוק מים קרים: בקיץ בעיקר בנסיעות ארוכות ובפקקים מזדחלים, אנחנו נוטים להתעייף ונהיים מותשים תמיד טוב שנוכל לשתות ולהתרענן ובמקרה הצורך אף לשטוף פנים.

אז הקיץ כבר כאן ועל מנת שתוכלו לנסוע לחופשה, לטיולים ואפילו סתם להגיע לעבודה בשלום, מבלי להיתקע בדרך ולסבול מהחום הכבד הצפוי, מומלץ בכמה פעולות פשוטות להכין את הרכב ולהתכונן. יש לכם שאלות? רוצים שנבדוק לכם את הרכב לפני בחינם? דברו אתנו.

העגלה ריקה